• Education: Online Core Curriculum Subcommittee

     
     
     
    Type Size
     

    Chairs

    Chair: Ehrin Armstrong, MD, MSc, MAS (May 2014–May 2017)
    Co-Chair: Beau M. Hawkins, MD (May 2016–May 2018)
    Staff Liaison: Rob Bartel (rbartel@scai.org)


    Mission

    To manage all aspects of the Interventional Cardiologists Institute and Interventional Fellows Institute eLearning programs while ensuring the programs foster continuing professional education for Fellows-in-Training and physicians.


    Voting Members

    Member Term Start Term End
    Anbukarasi Maran, MD December 2017 May 2020
    Arun K. Gupta, MD, FSCAI December 2017 May 2020
    Azadeh Beheshtian, MD, FSCAI December 2017 May 2020
    Bahram Khadivi, MD, FSCAI December 2017 May 2020
    Enrique Oliver Aregullin, MD December 2017 May 2020
    Getu Assefa, MD, FSCAI December 2017 May 2020
    J. Dawn Abbott, MD, FSCAI May 2013 May 2018
    Karim Al-Azizi, MD December 2017 May 2020
    Kashish Goel, MBBS December 2017 May 2020
    Manish A. Parikh, MD, FSCAI May 2012 May 2018
    Mazen S. Abu-Fadel, MD, FSCAI December 2017 May 2020
    Mehmet Cilingiroglu, MD, FSCAI December 2017 May 2020
    Richard R. Heuser, MD, FSCAI December 2017 May 2020
    Saurav Chatterjee, MD, FSCAI December 2017 May 2020
    Sean F. Janzer, MD, FSCAI December 2017 May 2020
    Vijaysinh Namdeo Patil, MD, DNB (Cardiology) December 2017 May 2020



    « Back to Education Committee